«Темна вода»: друге життя першого готичного детективу України

Є на річці Десні таке місце – Тихий Затон. Там непогано клює велика риба, і не всякий рибалка знає туди дорогу. Але віднедавна цю дорогу краще забути: з темних глибин Тихого Затону піднімається хтонічне чудовисько й вбиває всякого, хто порушить прадавній спокій. Так оживає моторошна місцева легенда, якою в романі Андрія Кокотюхи «Темна вода» лякають місцеві жителі самі себе й всіх довкола.

 

У 2006-му році рукопис «Темної води» був першим і лишився останнім детективом, який здобув Першу премію Всеукраїнського конкурсу романів та сценаріїв “Коронація слова”. До детективного жанру члени журі ставилися й далі ставляться скептично. Але – не того разу. Андрієві Кокотюсі вдалося знайти форму та контекст, які визначають саме український детектив. Варто додати до сюжету сміливу порцію містики, як історія відразу набуває інакшого, більш звичного для українців звучання.

 

Детективи в усьому світі цікаві тим, що ким би не були герой чи героїня, вони знаходять і карають злочинця лише завдяки здатності мислити раціонально. Тим цікавіше історія, коли герої повинні пояснити надприродне, містичне, ірраціональне. Та зрозуміти: всякий злочинець домагається свого лише в тому випадку, коли йому вдається налякати всіх довкола. Й використовувати на свою користь наші страхи, явні і затаєні.

 

Українці споконвіку вірили в казки й легенди. Узгоджуючи своє життя з потаємними вищими силами. Діагнозу знахарки українці вірять частіше, ніж висновкам лікарів. Хрестяться, коли небо розрізає блискавка під розкати грому. І ніхто так, як ми, не залежний від всіляких забобонів.

 

Ось чому детективний роман «Темна вода» свого часу став піонером готичного жанру в Україні. Сам Андрій Кокотюха не приховує: надихнувся класичними творами «Баскервільський пес» Артура Конан Дойла та «Безголовий вершник» Томаса Майн Ріда. Також визнає вплив великого українського містика Миколи Гоголя, що не дивно: адже той жив та вчився в Ніжині, рідному місті автора. Тому й місцем дії першого готичного детективу обрана Чернігівщина – саме місцеві легенди й перекази свого часу надихнули Гоголя на створення знаменитого «Вія».

 

Після «Темної води» Андрій Кокотюха продовжив своєрідну готичну серію, написавши детективи «Легенда про Безголового», «Аномальна зона», «Пророчиця», «Таємне джерело». Восени автор планує повернутися до теми – запланований до друку новий детектив «Таємниці Нічного». А поки що пропонується нова редакція роману «Темна вода», де інтрига – хто полює на рибалок та як це зупинити, – лишається, проте реалії, в яких розгортається сюжет, максимально наближені до сучасних.

 

 

Позначено , ,

Залишити відповідь