Новинка і раритет під однією обкладинкою: «Шлюбні ігрища жаб» повертаються до читачів

На цьогорічному Книжковому Арсеналі буде представлена нова і водночас – найстарша книга Андрія Кокотюхи. Кримінальний роман «Шлюбні ігрища жаб» після перерви в 25 років підготувало до друку тернопільське видавництво «Навчальна книга – Богдан». Обговорюючи таку можливість, автор і видавець погодилися: потрібна абсолютно нова редакція.

– У твору цікава історія і нетиповий шлях до читача, – пояснює Андрій Кокотюха. – Задум виник улітку 1991 року, тоді ж почав писати. Але саме в той момент розвалився Радянський Союз. Події ж, описані в книзі, а також – атмосфера, довкілля, емоції, сприйняття носять відбиток, який наклало остання радянське літо. Перечитавши текст наново, я зрозумів – є певні відчуття краху, руйнації всього, що було. Починалася абсолютно нова епоха, яка тягнеться дотепер, навіть звичаї відтворилися. Герої «Шлюбних ігрищ…» на момент написання були моїми ровесниками. Тобто, всім основним гравцям – 20-21 рік. Старі цінності летіли під три чорти, нових не було. Лакуну замістило найпростіше, найдоступніше – кримінал.  

З позицій дня нинішнього «Шлюбні ігрища жаб» – це пролог до шалених 1990-тих. Саме всередині цього десятиліття книга вперше побачила світ та виявилася суголосна часу. Принаймні, так вирішили читачі: протягом року тираж 5 тисяч копій розійшовся весь. Що для україномовної книги в умовах, несприятливих для неї, можна вважати успіхом. Навіть сьогодні не всяка українська книга має такий тираж.

– Нова редакція – це передусім локалізація історії, – пояснює автор. – Місце та час дії позначені тепер чітко: липень-серпень 1991 року. Це надало подіям репортажності, а читач має поринути саме в той час, відчути нерв, даруйте за пафос, останніх тижнів радянської імперії. Натомість стиль та манера оповіді збережені, за винятком правок, які вносив літературний редактор. І я б закликав сприймати «Шлюбні ігрища жаб» своєрідним літературним відображенням певної епохи, такий собі варіант ретро. На жаль, зараз бачимо повернення в 1990-ті. Або, скажемо так, ті часи нікуди й не зникали, тож реалії ви впізнаєте.

Уперше «Шлюбні ігрища жаб» побачили світ у березні 1996 року в видавництві «Смолоскип». Через відсутність інших зразків прози рукопис роком раніше відзначили дипломом видавництва. Згодом книгу критикували в пресі, що сприяло продажам. Наступна книга після цієї вийшла в Андрія Кокотюхи за три роки. Станом на сьогодні щороку в різних видавництвах виходить від 4 до 6 книг його авторства. Історичні, ретро-романи та готичні детективи стабільно перебувають серед лідерів продажу в Україні.  

Позначено ,

Залишити відповідь