«Потаємні двері» йшли до читача три роки

Уже в продажу – «Потаємні двері». Нову пригодницьку повість Андрія Кокотюхи видала «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» у середині січня і це перша книжка, надрукованою видавництвом від початку року. Остаточно погоджений після редагування рукопис автор здав видавцеві Іванові Малковичу 23 лютого 2022 року. А вже на початку травня, за місяць після вигнання російських окупаційних військ із Київщини, Чернігівщини та Сумщини, намір продовжувати роботу і готувати книжку до друку було підтверджено.

– Основна дія відбувається восени 1944 року на Західній Україні, зокрема – на Волині в часи чергової російської окупації, – пояснює Андрій Кокотюха. – Тема суголосна часу, бо зараз частина України або вже пережила, або, на жаль, досі переживає те саме, що відбувалося на наших землях протягом усього ХХ століття. Не треба дурити себе уточненням, що, мовляв, то була не російська, а радянська окупація. Радянську владу силовими методами, засобами насильства, терору і маніпуляцій насаджувала в Україні саме Росія. Від 1917 року, коли в російському Петрограді більшовики захопили владу, Росія постійно називає військове вторгнення «визволенням».

Ідея такого твору належить Іванові Малковичу. Видавець задоволений співпрацею з Андрієм Кокотюхою, яка почалася 2010 року з виходом пригодницької повісті «Таємниця козацького скарбу». Станом на 2023 рік, попри війну з Росією, яка триває майже 9 років та навіть в умовах масштабного вторгнення ця книжка витримала вже дванадцять перевидань, включена до шкільної програми з позакласного читання і має два не менш успішних продовження – «Таємниця Зміїної голови» і «Таємниця підводного човна». Остання частина трилогії розповідає про становлення українського Чорноморського флоту і непрямо передбачила російське вторгнення в Крим. Не менш популярна детективна трилогія Андрія Кокотюхи про київського гімназиста – «Гімназист і Чорна рука», «Гімназист і Вогняний Змій», «Гімназист і Біла ворона». Тож пропозиція продовжити співпрацю була логічною.

– Але цього разу нову книжку обговорювали довго і навіть дискутували, – пояснює Андрій Кокотюха. – Оскільки всі попередні так чи інакше торкалися сторінок української історії, пан Малкович вирішив наступну книжку зробити історичною без непрямих контекстів. Він так і сказав: «Майже нічого в нас нема про УПА для школярів. Ти можеш це зробити». Я ж довго шукав підходи до теми. Адже свого часу був отруєний пропагандистськими книжками про піонерів-героїв та дітей-партизанів. Не хотілося повторювати методи радянської пропаганди. До всього, зупиняли світоглядні речі. Герої-підлітки, в моєму розумінні, не повинні брати в руки зброю і хвацько вбивати однією кулею трьох ворогів, як це робили знамениті в СРСР «невловимі месники». Бо одне діло – коли діти в книжках фентезі та фантастики розправляються з казковими монстрами. І зовсім інше, коли йдеться про реалістичний твір.

Формат допоміг визначити відомий історик Володимир В`ятрович. Він став не лише натхненником, а й консультантом видання. Саме його рекомендації щодо часу й місця дії та сюжетних поворотів допомогли знайти консенсус. Зокрема, автор максимально уникав карикатурності в зображенні персонажів-росіян, наділяючи їх натомість, крім жорстокості, також хитрістю й розумом. Адже розумного ворога перемагати цікавіше, як і стежити за таким протистоянням.

Сюжет має фантастичний елемент – використовує формат «потраплянця». З Києва 2015 року школяр Арсен Гірник через потаємні двері потрапляє в реалії Волині 1944-того. Щоб двері відчинилися знову, Арсенові, якому прищепили погане ставлення до повстанського руху, повинен… врятувати повстанського командира Зозулю. Якого перед тим сам же й зрадив. А ще, за задумом автора, фантастичним має виглядати один із ключових персонажів – пан Кабанюк. Хто він чи чим знаменитий – читайте й дізнавайтесь самі.

Від задуму до виходу книжки в друк збігло три роки. Що свідчить про відповідальний підхід до непростої, нової для переважної більшості українських читаючих школярів теми. І всі причетні вже думають над тим, яким би мало бути продовження серії.

Позначено ,

Залишити відповідь