Від друзів Путіна українській культурі може бути несподівана користь

«В Україні заборонили Сергія Довлатова» – новини з такими заголовками поширюються в Facebook. Але це брехня. У кожній великій українській книгарні, тим більше якщо вона входить до певної мережі, запросто можна купити книгу Довлатова – одного з моїх улюблених авторів. Для мене він передусім є зразком стилю. Переважній більшості українських прозаїків краще наслідувати Довлатова, а не Джеймса Джойса, Марселя Пруста чи Франца Кафку. Зупиняє, що Довлатов писав російською і вважається російським автором? Гаразд, наслідуйте літератора, який писав у такому ж стилі, але англійською – Чарльза Генрі Буковські. Благо його книги теж продаються в Україні вільно, й віднедавна – в українських перекладах.

Але факт наочний: в Україну на початку цього року не дозволили ввезти з Росії 13 (тринадцять) книжок, у яких є ознаки пропаганди держави-агресора. Це – рішення Держкомтелерадіо, і серед заборонених позицій справді є «Заповідник» Сергія Довлатова. Один із найпронизливіших його текстів про так звану «зайву людину», в рівній мірі просякнуту коханням та алкоголем. Отже, заголовки не брешуть: в Україні заборонили Сергія Довлатова. Чи – як?

Роз`яснення знаходимо в публікації на сайті «Буквоїд», де сказано: «Експерти звернули увагу на те, що, випускаючи книги авторів, які не мають нічого спільного з ідеями «русского мира», російські видавці вже не вперше пропагують імперську ідеологію. Зокрема, у передмові до книги творів Сергія Довлатова пропагується українофоб Сергій Безруков. Його ім`я внесене Міністерством культури України до переліку осіб, що загрожують національній безпеці».

Простіше кажучи, актор Безруков, один із улюбленців Путіна, який відповідає Путіну навзаєм, написав передмову до «Заповідника» Довлатова. Чому? Дуже просто: бо зіграв головну роль у стрічці, яка є доволі вільною екранізацією цього твору. Таким чином, в Україні заборонений не письменник Довлатов, який не є «русскомирным», а актор Безруков, котрий до покійного примазався.

Створений прецедент несподівано може піти на користь українській культурі. Українців важливо відгородити від переоцінених Пушкіна, Толстого, Достоєвського. Та інших, чиї портрети висіли в українських школах замість портретів наших класиків, бо вважалися «нашими». Для цього треба, аби Сергій Безруков писав передмови для подібних видань. Якщо не впорається сам – перелік осіб, які загрожують національній безпеці України, чималий. Нехай за передмови засядуть Нікіта Михалков, Філіп Кіркоров, Тіматі, Микола Расторгуєв разом із улюбленою групою Володимира Путіна «Любе». Словом, хай українофоби пишуть передмови до російських книжок, які українцям сьогодні не зовсім потрібні, але від яких книгарні чомусь не готові відмовитися. Бажано – до всіх сучасних російських авторів, які не виїхали з Росії. Й незабаром «руского мира» справді поменшає. Чи буде українського світу більше – не знаю. Але то вже питання до кожного з нас.

Андрій Кокотюха

Позначено

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *